Pimedal ajal on vajalik, et jalakäija ja jalgrattur oleks sõidukijuhtidele nähtav ning enimlevinud ja lihtsaim viis selleks on kanda helkurit või helkurvesti.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 21. november 2019
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Kuidas head ja kvaliteetset helkurit ära tunda? Esmalt tuleb vaadata pakendit – toote nimetuseks peab olema helkur, mitte mõni analoogne sõna. Helkuril või selle pakendil peab olema CE vastavusmärgis, mis näitab, et toode on nõuetele vastav ning ka viide standardile EN 13356, vesti puhul on standardi tähiseks kas EN 1150 või EN-ISO 20471.
Helkuri puhul kehtib reegel, et mida suurem helkurpind, seda parem. Minimaalseks peegeldavaks pinnaks ühe külje kohta peab olema 15 ruutsentimeetrit ning soovituslikult on maksimaalne 50 ruutsentimeetrit. Kui helkurile on trükitud mingi kiri või pilt, siis see ei tohi olla liiga suur ehk ei kataks tervet helkuripinda.
Pakendile peavad olema märgitud ka tootja andmed ning kaasas olema eestikeelne kasutusjuhend teksti või piltidena. Juhend peab andma infot helkuri õige kinnitamise ja kasutamise kohta, samuti viitama vajadusele helkur vananemise (kriibitud, kulunud) või purunemise korral välja vahetada.
Üha populaarsemaks on muutunud valmistada ise nn helkureid või helkuri sarnaseid tooteid, kasutada helkurlõngast kootud esemeid, helkursprayd või muid võimalusi. Enda liikluses märgatavamaks tegemine on väga vajalik, kuid tuleb arvestada, et alternatiivsed tooted ei pruugi tagasipeegeldumisomaduste poolest olla võrdväärsed helkuriga, isegi kui tooted on tehtud sertifitseeritud helkurkangast. Kui helkuri tootja on kohustatud kontrollima ja üle katsetama tagasipeegeldumisomadusi, siis isetehtud toote puhul võivad nii kuju, suurus, lisatud detailid toote tagasipeegeldumise omadusi oluliselt mõjutada ja kas helkiva toote kandja on autojuhile piisavalt vara nähtav, ei ole teada. Helkur on seevastu märgatav enam kui saja meetri kauguselt, mis jätab autojuhile piisavalt aega reageerida.
Isevalmistatud helkivaid tooteid (võtmehoidjad, ripatsid, mänguasjad, ehted), millede tagasipeegeldumisomadusi, külmades tingimustes kasutamist või veega kokku puutumist ei ole katsetatud, helkuri nimetuse all müüa ei tohi. Selliste toodete juurde on soovitatav lisada tarbijatele teave, et tegu ei ole helkuriga ning antud toode ei pruugi tagada kaitset pimedas.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta