Islandi valitsuse poolt tellitud aruandes leiti, et sajandeid kestnud vaalajaht ei vasta Islandi  praegusele loomakaitseseadusele. Seega otsustati vaalapüük peatada kuni 31. augustini. Hiljutine vaalajahi jälgimine näitas, et loomade tapmine võttis liiga kaua aega, kui lähtuda riigi loomakaitseseadusest. Veterinaarameti edastatud šokeerivad videoklipid näitasid jahitud vaala viietunnilist piinlemist.

"Kui valitsus ja vaalapüügi loa omanikud ei suuda tagada loomade heaolunõudeid, pole neil tegevustel tulevikku," ütles minister.
Praegu tegutseb Islandil tegutseb ainult üks vaalapüügiettevõte Hvalur, kelle küttimise litsents aegub 2023. aastal. Veel kuni 2020. aastani tegutses ka teine ettevõte, kes lõpetas oma tegevuse kuna vaalade jahtimine ei olnud enam kasumlik.

Islandi vaalapüügihooaeg kestab juuni keskpaigast kuni septembri keskpaigani. Kaheldav on, et Hvaluri laevad suunduks veel merele kui hooaeg kohe lõppeb.

Iga-aastased kvoodid lubavad tappa 209 uimvaala – sinivaala järel pikim mereimetaja – ja 217 kääbusvaala. Kuid viimastel aastatel on püük vaalaliha turu kahanemise tõttu drastiliselt vähenenud.
Island, Norra ja Jaapan on ainsad riigid maailmas, kes on keskkonnakaitsjate ja loomaõiguslaste ägeda kriitika taustal endiselt vaalajahiga jätkanud.