Viimase paari nädala jooksul on Hollandi põhjaranniku vetesse Texeli randa uhutud viis surnud kašelotti. Arvatavasti ei ole see seotud mereväe kajaloodi testidega, mida on tihti peetud vaalade kaldale uhtumise põhjuseks. Pigem on see tingitud kahetsusväärsest geograafilise asukoha veidrusest.

See on alati olnud saarele probleemiks. Ka sellel aastal tegi grupp vaalasid vale pöörde, nad sattusid madalasse vette, uhtuti randa ning surid selle tagajärjel. Esindajad nii Greenpeacest,Wattenratist kui ka kohalikust keskkonna propageerimise organisatsioonist nõustuvad, et põhjus on kahetsusväärses geograafilises asukohas.

Kahjuks tähendab see juhtum seda, et probleemi ei saa lahendada. Texeli ja lähedalasuvate saarte elanikud kardavad, et tegemist on geoloogilise vaalalõksuga, mis suunab orientiiri kaotanud vaalad rannikule, kus nad surevad. Lisaks on eksperdid sunnitud välja mõtlema, mida teha tosina 15-30 tonni kaaluvat loomaga. Midagi tuleb ette võtta, et lagunemisel tekkinud gaasid ei põhjustaks vaalade purunemist või plahvatust.

Lagunevad ja plahvatavad vaalad ning neist tekkinud jäätmed on õõvastav vaatepilt. Plahvatus on ohtlik ka läheduses asuvatele inimestele. Kõige suuremaks probleemiks on vaalade sees paljunev bakter, mis tekitab ammoniaagi- ja vesiniksulfiidi. Kumbagi gaasi ei tohiks suures koguses õhku paiskuda. Looduskaitseala töötajad loodavad teha vaaladele sisselõiked, mis hoiaksid ära vaalade järsu rebenemise. Üheks võimaluseks on lõigata vaal kalapüüdjatele sobivateks tükkideks.

Lugu pärineb Gizmodo veebilehelt.