Terviseleht tutvustab 4 võimalust, mida saaks kasutada arstid, propageerides värskes õhus liikumist  Need on taasavastatud arusaamad, mis aitavad füüsiliselt ja vaimselt hea vormi saavutada.

Regulaarne füüsiline aktiivsus toob tervisele palju kasu. See aitab muuhulgas ennetada südame-veresoonkonna haigusi, diabeeti, mõningaid kasvajaid, osteoporoosi ja teisigi kroonilisi haigusi. 

Lisaks parandab treening immuunsus ja kontrolli valu üle, vähendab kukkumisohtu ja pikendab eluiga. Vaimse tervise eelised hõlmavad meeleolu paranemist, ärevuse vähenemist ning dementsuse ja depressiooni riski vähenemist.

 

Palju peaks liikuma?

 

Hoolimata kõigist nendest eelistest liigutab end suur osa täiskasvanust palju vähem kui soovitatav. Liikumissoovituseks on teatavasti 150–300 minutit mõõdukat füüsilist aktiivsust või 75–150 minutit intensiivset füüsilist aktiivsust nädalas.

Uuringud kinnitavad, et pargid ja loodusrajad on kehalise tegevuse jaoks suurepärased kohad. Lisaks pakub looduses viibimine suurt kasu ka vaimsele tervisele. 

 

Kuidas loodus rohkem liikuda aitab?

 

Kas õues viibimine võib suurendada treeningu mõju, julgustades samal ajal rohkem inimesi treenima? Ja kui jah, siis kuidas saaksid tervishoiutöötajad seda käitumist edendada?

Ajakirjas American Journal of Lifestyle Medicine avaldatud uuring tuvastas mitu tegurit, mis mõjutavad seda, kui sageli inimesed külastavad parke ja looduskeskkondi, kui palju nad seal kehalise tegevusega tegelevad ja millist kasu nad sellest saavad.

Texase A&M ülikooli professor Jay Maddock ja teadlane Howard Frumkin leidsid, et pargis või muus looduslikus keskkonnas liikumine on kasulikum kui siseruumides treenimine. 

“Looduslik keskkond võib olla tõhus koht kehalise aktiivsuse edendamiseks, ” ütles Maddock. “Inimesed naudivad üldiselt õues olemist, kõige populaarsemad kohad on pargid, loodusrajad ja kogukonnaaiad.”

 

Mis paneb linnainimese looduses liikuma?

 

Tegurid, mis muudavad need kohad külastajate jaoks atraktiivsemaks, on kogukonnakeskuste, mänguväljakute, valgustuse ja selgete siltide olemasolu, aga ka looduslikud omadused nagu puud ja ligipääsetavad veekogud. Lisaks märgitakse tervitavat keskkonda, turvatunnet ja külastajate tugevat loodusega seotuse tunnet. 

Maddock ja Frumkin leidsid ka, et parkide ja haljasalade kasutamine kehaliseks tegevuseks on demograafiliste rühmade lõikes erinev ning USA mehed kasutavad neid ruume füüsiliseks tegevuseks sagedamini kui naised. Lapsed, vanurid ja puuetega inimesed seisavad sageli silmitsi väljakutsetega loodusaladele pääsemisel. Nende alade ohutuse ja hõlpsa navigeerimise tagamine võib aidata suurendada parkide ja muude looduskeskkondade kasutamist.

 

4 asja, mida meedikud saaks teha

 

Neid keerukust silmas pidades pakuvad Maddock ja Frumkin nelja võimalust, mida tervishoiutöötajad võiksid rakendada, et julgustada patsiente kasutama parke ja muid looduskeskkondi.

Üks võimalus on lihtsalt patsientidele looduskontakti “ettekirjutamine”.

“Soovitust, et patsiendid veedaksid õues rohkem aega, nimetatakse loodusretseptideks või ParkRx-s .. senised uuringud näitavad, et see lähenemisviis on tõhus,” ütles Maddock.

Teine võimalus on aga see, et tervishoiutöötajad modelleerivad seda käitumist ise sellega tegeledes. See modelleerimine on osutunud tõhusaks tervisliku käitumise edendamisel, parandades samal ajal ka tervishoiutöötajate heaolu.

Kolmas lähenemisviis on see, et tervishoiutöötajad osalevad kogukonna jõupingutustes, mis edendavad väliruumide kasutamist – heaks näiteks on Houstoni algatus Be Well Communities, mida toetab M.D. Andersoni vähikeskus.

Neljas soovitus: tervishoiutöötajad võiksid aidata luua ja säilitada parke ja haljasalasid 

“On selge, et parkide ja looduskeskkonna kasutamine füüsiliseks tegevuseks võib olla potentsiaalselt võimas vahend kahe olulise tervisekäitumise üheaegseks edendamiseks,” ütles Maddock. “See võib olla eriti oluline, arvestades, et enamik ameeriklasi ei liigu piisavalt ega veeda piisavalt aega väljas.”