Kevad tekitab inimestes vastupandamatut soovi oma elamine korda seada. Bioneer toob oma lugejateni mõned nipid, kuidas keskkonnahoidlikumalt kevadkoristust läbi viia.

Jälgi, mis lume alt välja sulab

Ilmad on läinud soojemaks ja päikselisemaks. Lumi sulab ja peagi on oodata looduse roheliseks muutumist. Just nüüd on õige aeg uurida, mis lume alt välja sulanud on.

Kui leiad näiteks korraliku paari terveid kindaid, salli või mütsi, siis need saab koos oma riietega pesumasinasse torgata, puhtaks pesta ja uuesti kasutusele võtta. Kui sa ise maast leitud rõivaid kanda ei tihka, siis vii need näiteks Humanasse või Uuskasutuskeskusesse ning lase need sel viisil uuesti ringlusesse. Ainus tingimus leitud asjade taaskasutusse viimisel on nende olukord. Taaskasutusse pole mõtet viia kaltsusid, vaid ikka neid asju, mis on terved ja puhtad.

Lume alt sulab kevadel välja ka näiteks helkureid ja panditaarat. Helkurite puhul tasub vaadata, kas nad ikka kasutada kõlbavad. Halvasti helkivaid helkureid pole mõtet endale külge riputada.

Panditaara üles korjamine pole paljude inimeste meelest normaalsele tööl käivale inimesele kohane. Bioneer sellist arvamust ei jaga. Panditaara üles võtmises pole midagi halba – see on raha, mis ootab uut omanikku.

Vaata üle oma talvine riidevalik

Külmemad ilmad hakkavad mööda saama ja talveriiete asemel oleme kappidest välja otsimas kevadisemat rõivavalikut. Enne talverõivaste ärapanemist tasub need üle vaadata, sest võib-olla vajavad rõivad puhastust. Määrdunud riideid ei ole mõtet pikkadeks kuudeks kappi unustada, sest mustus rikub riideid.

Talveriiete säilitamiseks on head nn hingavad kangast riidekotid, mis ei lase suvekuude jooksul tolmul rõivastele koguneda. Kangast kottides säilitatud talveriided saab uue talve saabudes kohe kasutusele võtta, neid ei pea puhastama hakkama. Kui kangast kotte pole, siis riputa rõivad riidepuudele pahempidi.

Vaata üle ka villased rõivad. Kui sokikannad ja labakute peopesad on sedavõrd kulunud, et neid enam parandada pole mõtet, siis otsusta, kas viskad eseme minema või kood värvlile peale uued sokid või kindad. Kui oskad ise kududa, siis pole ju mõtet lasta värvliks olnud lõngal raisku minna.

Terveid villaseid riideid säilita koitõrjevahendit kasutades.

Laste riiete puhul anna taaskasutusse või müü maha kõik need talverõivad, mida ilmselgelt enam uuel hooajal kasutada ei saa, sest nii saad kappidesse ruumi teha. Laste rõivaste puhul on säilitamine otstarbekas vaid juhul, kui planeerid veel mõnda last.

Pese aknaid keskkonnahoidlikult

Lähenemas on aeg, kui ilm lubab aknaid pesema hakata. Bioneer soovitab kasutada akende pesemiseks häid töövahendeid ja äädikat. Äädikavesi annab väga hea ja särava tulemuse ning võimaldab aknapesuvahendi ostmata jätmist.

Soovitame kasutada akende kuivatamiseks mõnda pehmet udemevaba lappi või salvrätikut. Ajalehepaber jätab aknale mustad trükivärvitriibud ja pole tegelikult hea abivahend.

Istuta ringi kodused toataimed

Et su kodune potilillede valik oleks ka sel suvel elujõuline, tasub lilled uude mulda ja suuruse poolest sobivatesse lillepottidesse ringi istutada. Kasutuseta jäänud väiksed lillepotid saab anda taaskasutusse, näiteks viies need Uuskasutuskeskusesse. Pese lillepotid enne teise ringi poodi viimist korralikult puhtaks.

Eelista looduslikust materjalist lillepotte, sest plasti on meie elukeskkonnas niigi palju. Katkised plastist lillepotid vii plasti kogumiseks mõeldud konteinerisse.

Korralda kortermajas koristustalgud

Palu korteriühistul tellida suur konteiner, et elanikud saaksid kevadkoristuse käigus tekkiva prahi legaalselt ära anda. Nii aitad vältida olukorda, kus prügikasti juurde hakatakse tooma lademetes vanu mööbliesemeid ja suuri inimesekõrguseid prügikotte.

Vaata üle suvine spordivarustus

Hetkel on õige aeg seada korda oma jalgratas, otsida välja pallid, kiivrid, rulluisud, lendavad taldrikud, dressid ja potased. Kui miskit varustuses puudu on, siis praegu kestavad spordipoodides veel suvekaupade allahindlused.

Ka netipoodidest kasutatud kraami soetades, saab hetkel väiksemat hinda maksta, sest suvekaupade kasutamishooaeg pole veel kätte jõudnud.

Vaata üle talvine spordivarustus

Kui oled suvise spordivarustuse välja otsinud, siis on õige aeg talvine varustus suvepuhkusele saata.

Säilita uue talveni vaid terveid sporditarbeid. Parandamatult katkiste asjade koht on prügimäel.

Terve spordivarustus, millest lapsed ilmselgelt järgmiseks aastaks välja kasvavad, müü maha või anna ära. Seda pole mõtet säilitada, sest ka kodune vaba ruum on omaette väärtus.