Mondo töötab Liibanonis ja Ukrainas kogukondades, kus vaesuse või aktiivse sõjategevuse tõttu ei jätku vanematel ressursse lastele õppevahendite hankimiseks. See vähendab aga juba niigi keerulistes oludes laste kooli jõudmist. Koolikott koos õppevahenditega terveks aastaks leevendab perede koormust ning võimaldab lastel haridust jätkata. 

"Iga eesti pere, kel on laps või lapsed kooli vaja saata, teab kui kulukas see on. Kuid meil siin ei katke õnneks kellegi koolitee seetõttu, et perel ei ole võimalik pinalit või vihikuid soetada. Liibanonis ja ka Ukrainas, riikides, kus veel mõned aastad tagasi oli keskmisel perel võimalik kooliaasta alguses kõik vajaminev ise soetada, on olukord täna kahjuks muutunud. Täna vajavad tuhanded pered tuge, et lapsed kooli saata. Ja vähim, mida meie teha saame, on võtta koolikoti soetamise mure neilt ära ning toetada neid selles, et lapsed saaksid rahuliku südamega õppimisele keskenduda,” ütles Mondo juhatuse liige Triinu Ossinovski.

Kampaaniaga toetab Mondo sel sügisel Ukrainas ja Liibanonis 500 algkooli last, neist 250 Ukrainas ja 250 Liibanonis. Tänu ühele heale algatusele on 157 lapse koolikotti Ukrainas juba koos, vaja on veel koguda raha 93 lapse õppevahenditeks. Ühe lapse koolikoti hind on Ukrainas 73 ja Liibanonis 20 eurot.

Annetamisvõimalused leiad Mondo veebist.

Ukraina 250 koolikotti lähevad 1.-5. klassi sisepõgenikest lastele Zaporižžjas ja Dnipros. Mondo partner Angels of Salvation on saanud üle 1000 taotluse peredelt, kes vajavad tuge koolitarvete soetamisel. Sõja tõttu on juba varem vaesemates tingimustes elanud inimeste majanduslik seisund veelgi halvenenud ning vanematel pole võimalik oma lastele vajalikke õppematerjale soetada. Koolikotiga kingime lastele veidike koolirõõmu ja toetame nende haridustee jätkumist. 

Liibanonis toetame koolikottidega kõige haavatavamate perede 1.-6. klassis käivaid lapsi Şaydā linnas. Liibanon kuulus 25 aastat Maailmapanga liigituse järgi kõrgema keskmise sissetulekuga riikide hulka, ent aastaid kestnud poliitiline ebastabiilsus ning enneolematu majanduskriisi tõttu elab nüüd ligi 82% elanikkonnast alla ametlikku vaesuspiiri. Olukorra keerukust on võimendanud Covid-19 pandeemia ning Beiruti sadama plahvatus. 

“Nelja aastaga on Liibanoni nael kaotanud üle 90% oma väärtusest. Õpetaja, kelle palk oli enne kriisi võrdne 1200 USA dollariga, teenib nüüd 30 - 130 dollarit olenevalt päeva kursist. Hinnad on seejuures võrreldavad Eestiga. Selleks, et üha halveneva olukorraga toime tulla, vähendavad paljud pered kulutusi näiteks toidule ja tervishoiuteenustele. Tihti võetakse ka lapsed koolist ära ja saadetakse tööle, seda eelkõige just transpordi kõrge maksumuse ning õppematerjalide hinna tõttu. Üks koolikott ja mõned õppematerjalid annavad lastele võimaluse kooliteed jätkata,”  sõnas Mondo Lähis-Ida projektijuht Elisabeth Viinalass.

500 koolikotti sisaldavad erinevaid õppevahendeid, näiteks vihikuid, pliiatseid, värvipabereid, pinal, jm. 

Mondo toetab haridusvaldkonda oma partnerriikides alates aastast 2009, toetades laste kooliteed, pakkudes õpetajatele koolitusi ja panustades koolide arvutiklasside või õppe kvaliteedi parandamisse nii pagulaslaagrites kui kriisipiirkondades.