Mondo kutsub Eesti inimesi ning ettevõtteid üles toetama Ukraina sõjast puudutatud piirkondade ülesehitamist, et vabastatud külade ja linnade elanikud saaksid koju naasta. Elamiskõlbmatuks muudetud kodude taastamiseks ning soojustamiseks on peamiselt vaja uksi, aknaid ning katusematerjale. 

  • Bioneeri uudised
  • 16. november 2022
  • Foto: Ukraina kodusid taastab vabatahtlike ühendus Dobropat / MTÜ Mondo

Annetused on väga oodatud igas suurusjärgus – igast eurost on abi. Ehitusmaterjalide orienteeruvad hinnad on Ukrainas hetkel sellised: 250 eurot – uks; 300 eurot – aken; 700 eurot – katusematerjal. 

Kogutud annetused suunab Mondo oma kohalikule partnerile Ukrainas. Dobrobat koondab üle 38 000 vabatahtliku ja selle eesmärgiks on üles ehitada vene vägede poolt hävitatud külasid, linnu ja infrastruktuuri. Dobrobat on Mondo rahalisel toel juba taastanud kolm maja Kiievi oblastis Gorenkas ja Gostomelis. Mondo plaanib ülesehitustööde toetamise jätkamist ning laiendamist.

Oodatud ka suuremad annetused. Paljudes Ukraina piirkondades on suur vajadus generaatorite järele, sest tavapärane energiavarustus on rivist väljas. Eramutes kasutatava generaatori hind on 600 eurot ja avalikus hoones elektrit tagav generaator maksab 1500 eurot. Sõja algusest alates on Mondo juba lähetanud Ukrainasse 85 erineva võimsusega generaatorit, nendest 17 Välisministeeriumi toetusel. Lisaks on elektrivarustuse parandamiseks lähetatud neli päikesepaneelide süsteemi.

 

Annetamisvõimalused:

 

Ülekanne Mondo annetuskontole Swedbankis IBAN: EE491010220099409013, selgitus “Iga aken loeb”.
Ma armastan aidata keskkonna kaudu
Mondo Kriisifondi kaudu
 

Taustaks: Ukrainas on tänase seisuga Venemaa pidevate rünnakute tõttu kannatada saanud ligi 35% elektrijaamadest. Elektrikatkestused ja puuduv toasoe on igapäevased nähtused pea kogu riigis. Lisaks  on õhu- ja maismaarünnnakute tõttu  saanud raskemaid ja kergemaid kahjustusi tuhanded kodud. Ligi 7 miljonit inimest on pidanud ümber asuma Lääne-Ukrainasse. Okupeeritud külade vabastamisel oleks suurel hulgal inimestel võimalik koju naasta, kuid  kodud on muudetud elamiskõlbmatuks. Mondo keskendub  koos oma partneriga just neile hoonetele, mida on kergema renoveerimise abil võimalik taas elamiskõlblikuks muuta.