SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (SA KIK) toetab Palmse mõisa allee korrastamise projekti, mille raames taastatakse täielikult 2 kilomeetrine Palmse ja Muike külade vaheline vanim ja esinduslikum alleelõik. Keskkonnaameti poolt elluviidav projekt valmib 2015. aasta novembriks. Projekti rahastatakse 100%-liselt KIKi kaudu saadud vahenditest ning tööd lähevad maksma 190 388 eurot.

"Palmse on Eesti üks tuntumaid ja armastatumaid mõisasid, mis oluliseks sihtkohaks nii kohalikele kui ka välismaistele ajaloo- ja loodushuvilistele. Sealsed legendaarsed alleed vajavad tänaseks aga hädasti hooldust, kuna vanimad puud pärinevad juba 1750. aastast. Et need ajaloolised alleed ka tulevastele põlvedele säiliks, otsustas KIK toetada põhjalikku taastamisprojekti, mis kestab ligi kaks aastat," ütles keskkonnaminister ja KIKi nõukogu esimees Keit Pentus-Rosimannus.

Palmse mõisa allee kuulub Lahemaa rahvuspargi koosseisu ning on oluliseks kaitsealuse Palmse pargi ja parkmetsa juurde kuuluvaks objektiks. Alal on vaja teha mahukaid rekonstrueerimistööd, sest kuigi alleeruum on veel aimatav, võib see suhteliselt halvas seisus puude väljalangemisel täiesti kaduda. Tänu projektis ettenähtud töödele saab võimalikuks allee ja pargi ajaloolise ja looduskaitselise väärtuse terviklik säilimine.

Rekonstrueerimistööde teostamine on jagatud kolme etappi. Esimeses etapis teostatakse raietööd, teises etapis istutustööd ja kolmandas etapis istikute hooldamine. Kokku eemaldatakse 200 alleeruumi risustavat ja 25 ohtliku puud, istutatakse 332 istikut ja tehakse võrahooldus 250 puule.

Palmse mõisa allee rekonstrueerimist rahastatakse keskkonnaprogrammi looduskaitse alamprogrammist. Kokku toetas KIK 2013. aastal keskkonnaprogrammist  looduskaitsealaseid projekte 7,23 miljoni euroga.