Loodusfestivali põhiprogrammi sündmused toimuvad 6.‒8. augustil 2020 Tartus ja Tallinnas. Programmi kuuluvad ekskursioonid, arutelufoorumid, loodusretked kui ka näitused. Loodusfestival 2020 kulmineerub linnalooduse päeva ja Linnujämmiga Tartus ning Loomajämmiga Tallinna loomaaias.

  • Keskkonnaharidus
  • 3. august 2020
  • Foto: Vormsi maastik. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Kuuendat korda toimuva Loodusfestivali fookuses on sel aastal digitaalsed võimalused, mis aitavad avastada loodust senisest paremini. „Kui festivali põhisündmused saavad sel aastal toimuda alles augustis, siis üle-eestiline loodusvaatluste maraton toimus juba 6.‒7. juunil. 24 tunni jooksul tegid loodushuvilised rekordiliselt üle 4600 loodusvaatluse,“ sõnas festivali projektijuht Veljo Runnel.

„Augustisse oleme koondanud sündmused, mida viiruspuhangu tõttu varem teha ei saanud. Ka nüüd oleme ettevaatlikud ja jälgime Loodusfestivali üritustel osalejate piirarvu ja desovahendite olemasolu. Loodusfestivali põhiprogrammist leiab traditsioonilised ekskursioonid, loodusretked ja kohtumisõhtud, mis ühel või teisel viisil tutvustavad ka digitaalseid võimalusi, mille abiga saab loodust põhjalikumalt ja paremini tundma õppida. Näiteks võib tuua tolmeldajatele pühendatud näituse Tartu Ülikooli botaanikaaias või botaanikaaia putukahotelli, mille andmed kantakse jooksvalt eElurikkuse andmeportaali. Ka Ööülikooli avaliku salvestuse oleme pühendanud sel aastal digitaalsele teemale,“ lisas Runnel.

Loodusfestival 2020 päädib traditsiooniks saanud linnalooduse päevaga Tartu Kesklinna pargis ning Linnujämmiga Tartu Ülikooli botaanikaaias. Linnujämmil astuvad lavale muusikud ja luuletajad, et lasta kõlada linnulaulust inspireeritud loomingul. Esinevad muusikud-heliloojad Andres Roots, Ekke Västrik, Maimu Jõgeda, Malle Maltis ja Marta-Liisa Talvet ning luuletajad Berit Petolai, Hanneleele Kaldmaa, Hänilane, Maarja Pärtna, Mathura ja Timo Maran.

Loodusfestivali sündmused toimuvad ka Tallinna loomaaias ja Tallinna botaanikaaias, kus leiavad aset mitmed ekskursioonid. Tallinna progammi lõpetab Loomajämm Tallinna loomaaias, kui üles astub Improvisatsiooniteater Impeerium. Festivali kavaga on võimalik tutvuda Loodusfestivali kodulehel. Valdav osa üritusi on külastajatele tasuta.

Loodusfestivali toetavad SA Keskkonnainvesteeringute Keskus, Tartu linn ja Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond. Loodusfestivali korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös partneritega. Loodusfestival on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi kandidaat.