Euroopa rohelise pealinna büroo avas Tammsaare pargis Tallinna elurikkuse teemalise näituse, mis jääb avatuks mai lõpuni. Näitusel on välja toodud Tallinna erilisemad ja tavapärasemad liigid ja nende elupaigad.

  • Bioneeri uudised
  • 4. mai 2022
  • Foto: Elurikkust tutvustav näitus Tammsaare pargis. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Tallinn on mitmekesise elustiku ja maastikuga linn, kus on elupaiga leidnud mitmed haruldused. Ainuüksi kaitsealuseid taimi on 46 liigist. „Linnas on parke, metsi, loopealseid, niite, nõmmesid, liivikuid, jõgesid, järvi, pankrannikuid, liivarandu, orge, roostikke, rabasid ja isegi oma saar. Aga kui palju me reaalselt igapäevaselt seda elurikkust endale teadvustame?“ rääkis Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti looduskaitse juhtivspetsialist Meelis Uustal.

Tammsaare pargi näituse peamine eesmärk ongi linnaelanikule meie rikkalikku loodust kaunite fotodega taas meelde tuletada ja see inimesele ka lähemale tuua – iga pildi juures on QR-kood, mis nutitelefoniga avades viib kõnealuse piirkonna loodust avastama.

Näituse teema on inspireeritud sellest, et mais tähistatakse elurikkuse päeva. Elurikkus on ka üks oluline teema Tallinna Euroopa rohelise pealinna aastal. „Elurikkus tähendab ökosüsteemide, liikide ja geneetilist mitmekesisust. Inimese heaolu seisukohast on elurikkus hädavajalik, sest ilma ökosüsteemi toimimiseta, näiteks tolmeldamise, kliimaregulatsiooni, mulla viljakuse hoidmiseta, ei oleks meil toitu, kütust, kiude ega ravimeid. Samas väheneb elurikkus praegu maailmas pidevalt, sest inimtegevuse tõttu muutuvad looduslikud elupaigad vaesemaks. Me kõik saame hoida linna elurikkust, säilitades taimedele ja loomadele vajalikke elupaiku,“ sõnas Uustal.

Elurikkuse hoidmiseks planeerib Tallinn erinevaid rohekoridore. Heaks näiteks on lineaarpark Putukaväil, mis läbib Tallinna kaheksast linnaosast lausa kuut. „Linnalooduse säilimiseks on oluline, et loomad, linnud ja putukad saaksid ohtu sattumata ühelt rohealalt teisele liikuda. Putukaväilast saab liigirikas niiduilmeline looduskeskkond, linnaosade vaheline rohekoridor ja liikumisruum inimestele. Juba praegu toimib see liikumiskoridorina, mida tolmeldajad ja teisedki loomarühmad kasutavad, et suunduda ühelt rohealalt teisele,“ rääkis Uustal.

Näituse koostaja on Tallinna Strateegiakeskuse Euroopa rohelise pealinna büroo ja seda saab Tammsaare pargis vaadata maikuu lõpuni.