Tallinna Linnavalitsus ja Haridusamet käivitasid pilootprojekti - alates veebruarist pakutakse viies Tallinna lasteaias osaliselt mahetoorainest valmistatud toite.

"Pilootprojektis osaleb küll viis lasteaeda, kuid laiem eesmärk on ikkagi see, et linna kõigi koolide ja lasteaedade lapsed saaksid süüa toitu, milles ei leidu põllumajandusmürkide jääke ega kahjulikke, kehavõõraid sünteetilisi aineid. Toit peab olema tervislik ja toidu kasvatamine ei tohi keskkonnale kahju tekitada, nagu see enamasti praegu teeb," ütles projekti algataja Tallinna abilinnapea Züleyxa Izmailova.

Osaliselt mahetoorainest valmistatud toitu pakutakse viies Tallinna lasteaias: Lastead Sinilill, Mutionu Lasteaed, Magdaleena Lasteaed, Arbu Lasteaed ja Lasteaed Naeratus.

Projekti sihiks ei ole vaid mahetoidu pakkumine, sama tähtis on, et pakutav toit oleks kvaliteetne, täisväärtuslik ja maitsev. Lahti tuleks saada levinud arusaamast, et mahetoit on oma kõrgema hinna tõttu kättesaadav vaid privilegeeritud osale elanikkonnast. Tegelikult ei tähenda mahetoidule üleminek pelgalt tooraine üks ühele väljavahetamist, muuta tuleb mõtteviisi ja igapäevaseid harjumusi. Näiteks kasutades minimaalselt erinevaid (pool)fabrikaate ja vähendades loomse toidu osakaalu, saab hõlpsasti toidukulusid kokku hoida.

Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul on Tallinn alati toetanud rohelist mõtlemist ka haridusvaldkonnas. „Meile pakub see pilootprojekt suurt huvi. Loodetavasti saame selle käigus konstateerida, et lasteaialastele on võimalik pakkuda mahedat toitu, mis ei ole intensiivpõllumajandusest pärit toorainest valmistatud toidust oluliselt kallim. Kaalume kindlasti võimalust tulevikus laiendada selles projektis osalevate lasteaedade arvu,“ ütles Belobrovtsev.

Ökoloogiliselt puhta toidu pakkumine lasteasutustes on tähtis, sest kujunemiseas organism on erinevatele välistele mõjutavatele kõige vastuvõtlikum ning toitumisharjumused antakse lapsele kaasa juba väiksest peale nii kodust kui ka haridusasutustest. Osalevate lasteaedade personalile ja kokkadele, samuti lastele ja lastevanematele on plaanis korraldada mitmeid mahepõllumajanduse teemalisi kaasavaid ning harivaid üritusi. Mahetoorainest toidu valmistamisel saavad kaasa lüüa ka lapsed ise.

Abilinnapea Züleyxa Izmailova selgitas, et kuna lasteaedade ja koolide toitlustust korraldatakse vähemalt kahel erineval moel, tuleb leida paindlikud võimalused kõikidele lasteasutustele: „Elanike huvi tervisliku mahetoidu vastu on suur ja vajalik on alustada just sellest, et lapsed saaksid süüa puhast toitu. Tegelikult peaks puhta toidu kättesaadavusse senisest tunduvalt enam panustama ka riik, näiteks maksusoodustuste abil,“ lisas Izmailova.

Mahepõllumajanduses on loodushoidlik tootmisviis, kus ei kasutata sünteetilisi pestitsiide ega mineraalväetisi. Samuti ei tohi kasutada sünteetilisi maitse-, lõhna- ega säilitusaineid (lubatud on peamiselt vaid looduslikud abiained). Ka on keelatud sünteetilised magusained, suhkruasendajad ja geneetiliselt muundatud organismid ning nende abil valmistatud tooted.