Iirimaa valitsus, riigi suurim elektrienergiaettevõte ESB ja Renault’-Nissani liit teatasid ulatuslikust partnerlusleppest, mis teeb Iirimaast Euroopa juhtiva elektritranspordi arendaja.

Osapoolte poolt allkirjastatud lõppleping näeb ette üleriigilise elektrisõidukite laadimise infrastruktuuri rajamist ESB poolt, elektrisõidukite tarnimist Renault’-Nissani liidu poolt alates 2011. aastast ning valitsuse samme ja stiimuliprogramme, mille eesmärgiks on toetada elektrisõidukite ulatuslikku kasutuselevõttu kogu riigis.

Iirimaa side-, energia- ja loodusressursside minister Eamon Ryan kirjeldas teadaannet kui kõige otsesemat sammu valitsuse poliitika elluviimise suunas. „Valitsuse programm näeb ette Iirimaa energia- ja transpordisektori põhjalikku ümberkujundamist. Oleme astunud tõhusaid samme taastuvenergia ja energiatõhususe suunas ning alustame transpordivõrgu üleviimist elektritoitele.“

Iirimaa valitsus on seadnud eesmärgiks, et aastaks 2020 on 10% Iirimaa sõidukitest elektrilised. Renault’-Nissaniga sõlmitud lepingu kohaselt jõuab Iirimaa teedele 2011. aastaks 2000 elektrisõidukit. „Selline tempo on seatud eesmärgi saavutamiseks enam kui piisav. Elektrisõidukite ostjatele annab valitsus 5000 eurot toetust ning nad vabastatakse sõiduki registreerimistasust. ESB rajab elektrisõidukite uute omanike kodudesse laadimispunktid. Kõik see muudab elektrisõidukid väga nutikaks valikuks,“ lisas Ryan.

Lepingu järgi paigaldab ESB 2011. aasta detsembriks 3500 laadimispunkti üle kogu riigi. Dublinis on paigaldustöödega juba alustatud. Lisaks rajatakse laadimispunktid Corki, Galway, Waterfordi ja Limericki linna. ESB plaanib 2011. aasta lõpuks paigaldada ka 30 kiirlaadimispunkti, millest üheksa rajatakse käesoleva aasta jooksul.

Nissan toob 2011. aasta alguses Iirimaa turule viieistmelise luukpära LEAF, mis on 100% elektriauto. Renault hakkab Iirimaale sama aasta lõpus tarnima tarbesõidukit Kangoo Z.E. Lisaks sellele tarnib Renault 2011. aasta lõpuks pilootprojekti raames Iirimaale 100 eeltootmises olevat mudelit Fluence Z.E. See elektriline sedaan jõuab Iirimaal müüki 2012. aastal.

Kõik kolm mudelit on varustatud viimase põlvkonna liitiumioonakudega, mille valmistajaks on Nissani, NECi ja NEC Tonkini ühisettevõte Automotive Energy Supply Corporation (AESC).

Allkirjastatud lõppleping on jätkuks möödunud aasta aprillis kolme osapoole vahel sõlmitud vastastikuse mõistmise memorandumile, millega asuti uurima elektrisõidukite propageerimise võimalusi Iirimaal.

„Nissan Irelandil on heameel osaleda nii Iirimaa kui ka kogu Euroopa autotööstuse jaoks ajaloolises ettevõtmises. Soovime pakkuda iirlastele uudset heitgaasivaba sõidukogemust. Esimese elektrisõidukina jõuab Iirimaa turule 2011. aasta algul Nissan LEAF,” lausus Nissan Irelandi juhatuse esimees Gerard O’Toole.

Renault Ireland’i tegevdirektor Eric Basseti sõnul sobib Iirimaa tänu oma suhtelisele väiksusele elektrisõidukite kasutuselevõtuks ja ülejäänud Euroopa jaoks pilootprojekti läbiviimiseks ideaalselt. „Et Iirimaa elanikkond on koondunud peaasjalikult suurte linnade, nagu Dublin, Cork, Limerick, Galway ja Waterford, ümbrusse ning keskmine sõiduk läbib päevas umbes 75 km, rahuldavad elektrisõidukid suurepäraselt nii era- kui ka äriklientide vajadusi,” lisas Basset.