Renault’-Nissani liitu kuuluv Jaapani autotootja Nissan koos Suurbritannia ja Portugali valitsusega teatasid oma plaanist ehitada Euroopasse kaks kaasaegsete liitium-ioonakude tehast. Sellega teeb Renault’-Nissani liit esimese olulise sammu oma Euroopa elektriautode programmi käivitamiseks vajalike akude tootmise suunas.

Mõlema riigi valitsused on pakkunud rahalist abi ja tuge, et veenda Nissanit paigutama rajatavad tehased nendesse riikidesse. Sellega tunnustatakse olulist panust, mida kõnealused tehased võivad pikaajalises plaanis anda nende riikide ja piirkondade majanduse elavdamisele ja tööhõive suurendamisele.

Pärast detailide täpsustamist otsustati, et Suurbritannia tehas hakkab paiknema Sunderlandis, kus Nissanil juba on olemas tootmishooned. Suurbritannia tehas saab Nissani Euroopa akutootmise põhiliseks tootmisüksuseks.

„Nissani investeeringud uude akutehasesse ja lootus alustada Sunderlandis elektrisõidukite tootmist on suurepärane uudis kohalikule majandusele, sest see loob kuni 350 otsest töökohta ja sadu logistikaga seotud lisatöökohti,“ ütles Suurbritannia peaminister Gordon Brown.

Portugalis on leitud mitu akutehase jaoks sobilikku asukohta, kuid lõpliku valikut veel tehtud ei ole. Hiljemalt novembris saab Portugalist esimene Euroopa riik, kes allkirjastab Renault’-Nissani liiduga lõppkokkuleppe heitgaasivabade sõidukite programmi käivitamiseks alates 2010. aastast. Selle plaani järgi alustab liit 2011. aasta kevadel elektrisõidukite tarnimist ja Portugali valitsus toetab laialdase 1300 laadimisjaamast koosneva võrgustiku rajamist üle kogu riigi kahe järgmise aasta jooksul.

Möödunud aasta 29. juunil allkirjastas Portugali valitsus kokkuleppe 25 linnaga ning põhiteede ja parklate valdajatega eesmärgiga rajada kogu riiki kattev elektriautode laadimisvõrk. Samal ajal esitleti kasutusele võetava laadimisjaama näidiseksemplari, mis arendati välja Portugali konsortsiumi ja Nissani koostöös.

Nissani 250 miljoni euro suurune investeering uude akutehasesse loob 200 töökohta ning on oluline tööhõive, tehnoloogia ja ekspordi seisukohalt. Lisaks on see tähtis samm Portugali muutmisel Euroopa elektrisõidukite arenduspiirkonnaks. Need kaks tehast peavad hakkama tarnima tänapäevaseid liitium-ioonakusid Renault’-Nissani liidu toodetud elektrisõidukitele. Kummagi tehase kavandatud aastane tootmismaht on 60 000 ühikut. Lisaks jätkab Renault’-Nissani liit kõnelusi teiste Euroopa valitsustega täiendavate akutehaste asukohtade leidmiseks.

Renault-Nissan on pühendunud heitgaasivabade sõidukite arendamise eestvedamisele. Liit toob elektrisõidukid Ameerika Ühendriikide ja Jaapani turule tuleval aastal. Alates 2012. aastast plaanitakse elektrisõidukeid pakkuda juba kõikjal maailmas.